آشنایی با پروژکتورهای خورشیدی ۱

تاریخ انتشار : 2020/04/28

در این سری مقالات قصد داریم شما عزیزان را با سیستمهای روشنایی خورشیدی به ویژه پروژکتورهای خورشیدی- که شرکت مبتکر تامین انرژی سولار (MTES) به عنوان یکی از تامین کننده های معتبر با کیفیت ترین نوع این محصولات است- آشنا نماییم. پس با ما همراه باشید. در مقاله آشنایی با پروژکتورهای خورشیدی ۱، به معرفی انواع حباب/ لامپ مورد استفاده در پروژکتورها، در آشنایی با پروژکتورهای خورشیدی ۲، به معرفی متعلقات پروژکتورهای خورشیدی و در آشنایی با پروژکتورهای خورشیدی ۳ به عملکرد، مزایا و معایب پروژکتورهای خورشیدی پرداخته ایم.

یکی از محصولات صنایع روشنایی که به عنوان منبع قادر است نور زیادی را از خود ساطع نماید پروژکتور خورشیدی میباشد.

اگرچه پروژکتورها کاربردهای بسیار متنوعی دارند اما به دلیل کارایی و نوردهی بالا استفاده از آن در محیط هایی با مساحت زیاد بسیار مقرون به صرفه میباشد. همچنین به دلیل عدم نیاز به برق شبکه و در نتیجه عدم نیاز به پرداخت هزینه برق مصرفی برای زیبایی اماکن، کنسرت‌ها، سالن‌های نمایش، تالارهای عروسی، باغ‌های بزرگ، زمین‌های ورزشی و تبلیغات استفاده می‌شوند.

در کنار صرفه اقتصادی بسیار بالای این محصول می توان به سایر مزایا به صورت ذیل نیز اشاره نمود:

  • عدم نیاز به کابل کشی، کلید و تابلو برق
  • بهره بری از انرژی تجدیدپذیر خورشید و در نتیجه دوستی با محیط زیست
  • نصب بسیار سریع و آسان
  • بهره بری از بانک باتری به مدت طولانی در روزهای ابری

قبل از معرفی انواع پروژکتور خورشیدی لازم است ابتدا به طور کلی انواع پروژکتور معرفی گردد.

 

حباب یا لامپ مورد استفاده در پروژکتورها

به جرات میتوان گفت تفاوت بین پروژکتورها در رده اول به دلیل تفاوت در حباب آنها میباشید. به عنوان مثال ممکن است پروژکتور به صورت قدیمیترین نوع یعنی هالوژنی و یا اینکه بر مبنای استفاده از تکنولوژی جدید باشد. در رده دوم تفاوت در پروژکتورها را میتوان بر اساس منبع تغذیه آنها تقسیم بندی نمود. در هر صورت، به طور کلی در تکستها و سایتهای معتبر انواع پروژکتورها به صورت ذیل دسته بندی میشوند:

-لامپ COB-SMD-LED

 LED که مخفف عبارت light emitting diode است و با تولید انرژی درخشان و در عین حال با صرفه اقتصادی شناخته میشود. در این نوع پروژکتور یک نور کوچک می تواند نور روشن و جهت دار تولید کند. همچنین قابلیت تولید نور با سنسورهای حرکتی در تایمر تنظیم شده را نیز دارند.

 SMD که برگرفته از surface-mount device میباشد و از لحیم کاری LED بر روی بورد ایجاد میگردد. همچنین دارای نور بسیار نزدیک به خورشید است اما پرتوهای فرابنفش و فروسرخ تولید نمی‌کند. این نوع پروژکتور برای روشن کردن مساحت بالا از فاصله کم استفاده می‌شود. از محاسن آن طول عمر بالای 50000 تا 60000 ساعت است.

 COB بر پایه فناوری کاشت تعدادی لامپ LED به صورت چیپ بر روی بورد و ماژول ایجاد میگردد. اما در صورت استفاده نشدن از پخش کننده نور درخشندگی فوق العاده و آزار دهنده‌ای را برای چشم ایجاد می‌کند. از مزیت‌های آن میزان نیز میتوان به نوربالا، مصرف پایین انرژی و راندمان بسیار بالا در مقایسه با پروژکتور های LED اشاره نمود.

-لامپ هالوژن رشته ای

هالوژن رشته ای انتخاب دیگری برای پروژکتور است، اما لامپ های هالوژن روشنایی و انرژی کمتری نسبت به سایر گزینه ها دارند و بسته به نور مورد نیاز در اندازه و شکلهای مختلف ساخته میشوند. چراغ های هالوژنی هم دارای سنسور حرکت و گزینه های تایمر هستند.

-لامپ فلورسنت

پروژکتورهای فلورسنت با عبور برق از جیوه یا سایر گازهایی که انرژی را به وسیله یک پوشش فسفر به نور مرئی تبدیل می کنند ساخته میشوند. پروژکتورهای فلورسنت نسبت به پروژکتورهای هالوژن انرژی کمتری (تا یک بیستم) استفاده می کنند. نور ساطع شده از این پروژکتورها روشن است و بسته به گاز و پوشش فسفر، از نظر رنگ متفاوت خواهد بود.

لازم به ذکر است مبتکر تامین انرژی سولار (MTES) با اتکا به خداوند متعال و بهره گیری از مهندسان مجرب آماده ارائه خدمات مورد نیاز در زمینه پروژکتورهای خورشیدی میباشد. مبتکر تامین انرژی سولار (MTES) با ارائه ی پروژکتورهای بسیار باکیفیت و متنوع همراه همیشگی شماست.